O nas


Hodowla Chatka Zielarki – krótka historia

Hodowla Chatka Zielarki opiera się na importach, głównie z Niemiec, bądź psach wyhodowanych przez nas, ale ojcami, których są doskonałe psy Europy. Nasza przygoda z hodowlą nowofundlandów rozpoczęła się w roku 1985 od HERY vom Lausenbach, późniejszej championki Polski, matki wielu championów. Syn HERY, Ch.Pl. FAZZI był czołowym reproduktorem Polski (I miejsce w rankingu’ 97, IV w ’98, III w ’99, IV w 2000 roku i IV w 2002 roku). Była jeszcze LUSSY vom Lausenbach i DOLLY vom Moritzhof.

hodowla hovawartów Chatka Zielarki

Współpraca z czołową hodowlą czeską Jaromira Prokesovi zaowocowała importem KIKI z Bobrovnickeho udoli, matki m.in. championki JAFFY i JESSY. JESSY, w hodowli Ba-Ula urodziła wiele ciekawych szczeniąt. Z kolei u Jaromira AZYL i ERO Chatka Zielarki stali się czołowymi reproduktorami Czech. W 2001 roku przybył do nas z Niemiec, WATSON vom Riesrand, potomek psów z najlepszych linii Europy i USA. Wkrótce został Młodzieżowym Championem Polski i w wieku 22 miesięcy został Championem Polski. Wkrótce stał się także czołowym reproduktorem Polski.
Tematem „nowofundladzkim” staraliśmy się zajmować kompleksowo.

hodowla hovawartów Chatka Zielarki

W latach 1991-95 redagowaliśmy i wydawaliśmy pierwsze w Polsce pismo o tematyce tej rasy: „Nowofundland – Biuletyn Przyjaciół Rasy”. Kontynuacją tego wydawanictwa był „Rocznik Wystawowy Nowofundlandów”. W 1993 roku z grupą przyjaciół zorganizowaliśmy po raz pierwszy w Polsce wystawę klubową (Zaniemyśl). Gościliśmy na niej m.in. Grupę Ratownictwa Wodnego z Bonneval pod Paryżem. W 2002 roku ponownie udało nam się zorganizować wystawę klubową w Zaniemyślu (sędziował na niej znany hodowca nowofundlandów z Francji – Etienne Engrand).Do bardzo udanych imprez możemy zaliczyć także wystawę Klubową w Zaniemyślu w 2004 roku, przyjechało na nią prawie stu przedstawicieli tej rasy. Sędziował znawca tej rasy z Danii Pan Soren Wesseltoft.
Praca dla tej rasy znalazła uznanie wśród innych hodowców nowofundlandów, co zaowocowało wybraniem mnie do Zarządu Klubu Nowofundlanda. W 2000 roku otrzymałem srebrną odznakę honorową Związku Kynologicznego w Polsce.
W 1998 roku, zawitał do nas przedstawiciel nowej dla nas rasy – hovawart. Sprowadzona przez nas, dzięki uprzejmości koleżanki Doroty Muchy, suka Gina Nabuko,zapoczątkowała nową kartę historii naszej hodowli. Suka ta pokryta ALEKSEM Pol Rot dała przepiękny miot – N. Suczka z tego skojarzenia – NOEMI, pozostawiona u nas, wkrótce staje się championką młodzieżową Polski, a następnie championką wśród dorosłych. NOEMI urodziła cztery mioty i została mamą pokaźnej grupy potomstwa, 8 z nich zostało Championami Polski
Córka GINY i interchampiona BABARA Hayaklause, ORDA Chatka Zielarki. ORDA była 5 razy wystawiana i zdobyła 5 x CWC, 5 x Najlepsza w Rasie, 5 x Najlepsza Suka, 1 x CACIB. Zwycięstwa te pozwoliły jej uzyskać tytuł championki. Orda sprawdziła się również jako doskonała matka rodząc i odchowując dwa wspaniałe mioty.

Najnowsza historia hodowli Chatka Zielarki

hodowla hovawartów Chatka Zielarki

Hovawarty to rasa rozwijająca się w naszym kraju. W celu zintegrowania środowiska braliśmy czynny udział w pracach, których uwieńczeniem było powołanie Klubu Hovawarta w Polsce działającego w ramach ZKwP. Praca dla tej rasy znalazła uznanie wśród innych hodowców hovawartów, co zaowocowało wybraniem mnie do Zarządu Klubu. We wrześniu 2005 roku w Zaniemyślu odbyła się pierwsza Klubowa Wystawa Hovawartów o zorganizowanie, której zostałem poproszony i chętnie się tego podjąłem. Najpiękniejszym Hovawartem tej wystawy został Rekin Chatka Zielarki, a nasza hodowla została Najlepszą Hodowlą Wystawy Klubowej.
Hovawarty z naszej hodowli zdobyły już 49 tytułów Młodzieżowych Championów Polski i Championów Polski. Rekin Chatka Zielarki w 2004 roku został Najlepszym Hovawartem na najpoważniejszej niemieckiej wystawie – Europasieger – Dortmund’04. W tym też roku został interchampionem. W listopadzie 2006 na Światowej Wystawie Psów Rasowych w Poznaniu – suczka CUDNA Chatka Zielarki otrzymała tytuł Młodzieżowego Zwycięzcy Świata.  Utrzymujemy liczne kontakty krajowe i zagraniczne z hodowcami i pismami fachowymi.

W 2008 roku do hodowanych przez nas nowofundlandów i hovawartów dołączyły jamniki miniaturowe długowłose. Po udanych, dających wiele radości miotach, postanowiliśmy kontynuować hodowlę tej rasy. W sierpniu 2017 roku przybyła do nas nowa suczka tej rasy ruda piękność ANAGA de Las Salchichas.

W sierpniu 2013 roku nastąpiło ważne i smutne wydarzenie w historii Chatki Zielarki. Wraz ze śmiercią WADERY Chatka Zielarki nasza hodowla zaprzestała dalszej hodowli psów rasy nowofundland.

W kolejnych latach naszymi sukami hodowlanymi zostały hovawartki:  ANDULA Chatka Zielarki (ATZE von Wackerbarth & NOEMI Chatka Zielarki), IZA Chatka Zielarki (ANDULA Chatka Zielarki & FRANCO vom Pfennigphul), AVA Chatka Zielarki (BASKO vom Mehringen & IZA Chatka Zielarki) i AMIDALA Chatka Zielarki (ARTHOS vom Fleischereck & IZA Chatka Zielarki). Każda z nich to championka Polski.

Miot C z 2019 (LEROY von der  Hofreite AMIDALAChatka Zielarki) to szóste pokolenie hovków z przydomkiem Chatka Zielarki w rodowodzie!