Nasze rasy


Rasa psów to nie tylko wygląd, ale przede wszystkich charakter. To on wyróżnia nasze rasy na tle innych. Poniżej dowiecie się, dlaczego to właśnie te dwie rasy zagościły na dobre w naszych sercach.

Hovawarty

Hovawart to pies odporny na warunki atmosferyczne, może mieszkać w domu z ogrodem. Świetnie czuje się stróżując, to jego praca, do której został stworzony. Nazwa rasy pochodzi z niemieckiego Hofwachter lub Hofewart – stróżujący, pilnujący podwórza. Hovawart mieszkający w ogrodzie musi mieć kontakt z członkami swojej ludzkiej rodziny. To zresztą ważne dla wszystkich psów mieszkających na zewnątrz. W mieszkaniu hovawarty również czują się świetnie, mają bliski kontakt z właścicielem, uczestniczą w codziennym życiu całej rodzinki. Hovek  jak większość psów gubi sierść, ale jest długa, dlatego łatwa do sprzątnięcia. Nie wbija się w dywany i meble jak sierść psów krótkowłosych. Mieszkający w domu hovawart musi mieć zapewnioną dawkę ruchu w postaci codziennych spacerów. Hovawarty są bardzo skoczne, cechę tę wykorzystują jednak tylko do pilnowania całego swojego terenu. Nasze psy nigdy nie przeskoczyły niskiego ogrodzenia oddzielającego naszą  posesję od ulicy. Ulica to nie jest ich teren, nie interesują się nią. Pies czy suka tej rasy to doskonały towarzysz, są wesołe i chętne do zabawy, bardzo szybko się uczą. Hovawart jak to stróż jest nieufny wobec obcych, potrafi nawet nieszkolony obronić właściciela. Te duże, eleganckie psy  o spokojnym charakterze (nie ma szczekania bez powodu) to świetni kompani dla aktywnych ludzi, rodzin z dziećmi i amatorów wystaw. Ich szata pozbawiona podszerstka jest bardzo łatwa w utrzymaniu, przygotowanie do wystawy nie wymaga strzyżenia, trymowania itp. Suki tej rasy są bardzo dobrymi i czujnymi matkami. Szczenięta hovawarta bardzo szybko się uczą, wyuczenie podstawowych zasad czystości to nie problem. W przedszkolach dla szczeniąt to najlepsi uczniowie. Wychowywane w domu nie „rujnują” go. Osobom nie posiadającym doświadczenia z psami polecamy raczej suczkę.
rasy psów

Szczegółowy opis rasy znajdziesz we wzorcu na zaprzyjaźnionym z nami portalem Polska Hovawart : FCI Hovawart nr 190.

 

Jamnik Długowłosy

Jamnik długowłosy to chyba najdostojniejszy i najinteligentniejszy przedstawiciel psów myśliwskich. Co więcej, jest nie tylko świetnym myśliwym ale przede wszystkich cudownym współlokatorem 🙂 Jeśli dobrze o niego dbamy możemy być pewni co do jego wierności i przyjaźni. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nim więcej skontaktujcie się z nami lub zajrzyjcie do Wzorca Jamnika, który znajdziecie na stronie Klubu Jamnika

rasy psów